Skanzen Bardejovské Kúpele – najstarší skanzen na Slovensku
Múzeum ľudovej architektúry Bardejovské Kúpele sa nachádza na okraji Bardejovských Kúpeľov. Tento malinký skanzen, Ktorý je najstarším zariadením svojho druhu na Slovensku, sprístupnili verejnosti v roku 1965. Na ploche 1,5 ha sa nachádza takmer 30 objektov, ktoré prezentujú ľudovú architektúru slovenského a rusínskeho obyvateľstva, žijúceho v regióne horného Šariša a severného Zemplína.
Na návštevu skanzenu som sa tešila od začiatku
svojho pobytu v kúpeľoch, nakoľko bol pre mňa ich najväčším skvostom. Skanzen
je otvorený od utorka do nedele.
Vstupné pre dospelých je spoplatnené sumou 2€, fotografovanie stojí ďalšie 2€. Na rozdiel od skanzenu vo Svidníku, tu sa ma na zakúpenie fotografovania nikto nepýtal a aj keď som v skanzene fotila ostošesť, nik ma na to neupozornil. O spoplatnení fotografovania som sa dozvedela až dodatočne pri vyhľadávaní informácií o vstupnom. Viac o otváracích hodinách a vstupnom nájdete tu.
Skanzen tvorí 24 objektov, ktoré možno rozdeliť do 4 kategórií: obytné zrubové domy, hospodárske stavby, technické stavby a sakrálne stavby. Pri vstupe do múzea vás privíta zrubová sýpka z Petrovej, ktorá je postavená na kamennej podmurovke. Bývanie chudobných roľníkov ďalej zastupuje dom z obce Frička postavený v roku 1887, či zrubová stodola z Hankoviec.
Dominantu skanzenu predstavuje kostol z obce Zboj, nachádzajúci sa na najvyššom bode skanzenu. Obec leží na hraniciach s Ukrajinou a Poľskom. Kostol bol v obci postavený v roku 1706. Následne ho po viac ako 200 rokoch previezli do Bardejovských Kúpeľov. Druhý kostol skanzenu pochádza v Mikulášovej a bol postavený v roku 1730. V 19. storočí došlo k rozsiahlej architektonickej úprave kostolíka, čo symbolizuje aj nápis na tráme. V kostole dodnes bývajú grékokatolícke bohoslužby.
Skanzen na malom priestore ponúka bohatý zážitok. Tešiť sa môžete na príjemnú nenáročnú prechádzku. Návšteva zaberie približne hodinu.
Osobne sa mi v skanzene páčilo a bolo mi ľúto, že jeho areál nie je väčší. Ako som sa neskôr dozvedela je to z dôvodu jeho lokalizácie na kúpeľom území. Táto lokalizácia je dôvodom obmedzení a nutnosťou dodržiavať viacero pravidiel, ako je napríklad ochrana minerálnych vôd. Na druhej strane, malá rozloha predstavuje plus pre ľudí, ktorí nemajú radi veľké skanzeny, kde na nich od objektu k objektu čaká dlhšia prechádzka.
Jedinou „špatou“ skanzenu, za ktorú, ale on sám nie je zodpovedný, sú moderné stavby, ktoré vznikli v jeho okolí a špatia výhľad zo skanzenu. Z toho dôvodu by bolo zvhodné uvažovať nad výraznejším oplotením objektu. Ale to je len taký malinký detail, ktorý by rozhodne nemal byť dôvodom, prečo skanzen nenavštíviť.